Türkiye Cumhuriyeti

Kuala Lumpur Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Dolandırıcılıkla İlgili Duyuru , 03.06.2011

Son günlerde aşçılık mesleğine sahip bazı vatandaşımız Büyükelçiliğimize gelerek dolandırıldıklarını beyan etmişlerdir.  

Bu vatandaşlarımıza, özellikle Türkiye’de bulundukları sırada internet yoluyla iletişime geçtikleri (sahte isimler kullanan) bir “şahıs” tarafından, Japonya’da kendine ait bir restoranının olduğu ve bu restorana cazip bir maaşla aşçı arandığı bildirilmiştir. Bilahare bu kişi vatandaşlarımızdan Japonya’ya yolculuk edebilmek için Malezya’ya gelmelerini ve kendisiyle burada buluşmalarını talep etmiştir.  

Bu kişi ayrıca, Malezya’ya gelecek aşçılardan yanlarında ihtiyaçlarını karşılayabilecek miktarda para getirmelerini ve işe alınmalarını kolaylaştırmak için restoran sahibine hediye edilmek üzere değerli bir eşya bulundurmalarını istemiştir.  

Vatandaşlarımız Malezya’ya ulaştıklarında bazen havaalanında bazen de kalmak için götürüldükleri otellerinde paralarını, bozdurmak, gümrükten geçirmek, vize işlemleri için kullanma vs. gibi bahanelerle alan sözkonusu şahıs tarafından dolandırılmışlardır.  

Bu çerçevede benzeri şekillerde internet üzerinden veya bir tanıdıkları vasıtasıyla olsa dahi teklif alan aşçı vatandaşlarımızın herhangi bir karara varmadan önce son derece dikkatli davranmaları ve mümkünse gidecekleri ülkedeki Büyükelçiliklere başvurarak önceden bilgi almaları önemle rica olunur.  

Bu mesajın imkânlarınız ölçüsünde diğer vatandaşlarımıza duyurulması şükranla karşılanacaktır.  

Saygıyla duyurulur.
En iyi dileklerimizle,
T.C. Kuala Lumpur Büyükelçiliği