Türkiye Cumhuriyeti

Kuala Lumpur Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Dövizle Askerlik Hizmeti Hakkında Önemli Duyuru , 10.05.2016

1) Bilindiği üzere kanunda yapılan değişiklikle “Dövizle Askerlik bedeli 6.000 Euro'dan 1.000 Euro’ya inmiştir.

2) 1000 Euro ödeme başvuru sırasında tek seferde Banka aracılığı ile T.C. Merkez Bankası’na havale yoluyla yapılacaktır. Havale formuna, adı-soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, baba adı ve “Dövizle Askerlik Ödemesi” yazdırılması gerekmektedir.

3) Daha önce dövizle askerlik başvurusunda bulunup 1000 Euro veya üstü taksit ödemiş olan yükümlüler askerlik hizmetlerini yapmış sayılacaklardır. 1000 Euro üzerinde yapılan ödemeler iade edilmez.

4) Dövizle askerlik hakkından yararlanmak için yurtdışında çalışma iznine sahip olarak işçi veya işveren statüsünde en az üç yıl (1095 gün) fiilen çalışmış olmak gerekmektedir.

Net  1095 gün hesaplanırken,  Türkiye’de geçirilen günlerin toplam sayısının çalışma süresinden düşülmesi gerekmektedir. Bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda, çalışma süresi yeterli olmayan ( 1095 günden daha az) vatandaşlarımız, eksik kalan süre kadar çalıştıktan sonra başvurularını yapabilirler.

5) Dövizle askerlik hakkından 38 yaşın tamamlanacağı yılın 31 Aralık tarihine kadar yararlanmak mümkündür.

6) Kanunun yürürlüğe girdiği 27 Ocak 2016 tarihinden önce, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları halde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlardan, gerekli şartları taşıyanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1000 Euro ödemeleri kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

 Kanunla ilgili ayrıntılı bilgiye http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/01/20160127-1.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.

GEREKLİ BELGELER :

-Nüfus Cüzdanı aslı ve önlü arkalı 1 adet fotokopisi

-Üzerinde çalışma vizesi olan bütün Türk Pasaportlarının aslı ve işlem görmüş sayfalarının 1’er adet fotokopisi

-Geçerli çalışma müsaadesi kartı, aslı ve 1 adet fotokopisi

-2 adet fotoğraf (son  üç ay içinde çekilmiş olmalıdır)

-Ayrıca işçiler için: Çalıştığı işyerinin işvereni tarafından düzenlenmiş, çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten ve fiilen en az toplam 1095 gün süre ile çalışmayı kanıtlayan yeni tarihli imzalı belge.

-Ödeme dekontu


Yukarıdaki şartları taşıyan vatandaşlarımız
www.konsolosluk.gov.tr
adresinden randevu alarak Büyükelçiliğimize başvurabilirler. Saygıyla duyurulur.